Экскурсияләр

"Кечкенә Апуш эзләре буенча"

(12+)

Билет алу

Габдулла Тукайның үги әтисе Сәгъди Сәлиховның Музей-усадьбасы Яңа Кырлай авылында урнашкан. Бу авылга килүе турында Тукай болай дип язган: «менә Кырлай. Сагди йорты, күрәсең, тирә-яктан ерак түгел торган. Бераз узгач, без салам түбәле түбән чокыр янында туктадык.» (Габдулла Тукай. Мин үзем турында нәрсә хәтерлим. 1909 елгы). Габдулла Тукайның тууына 90 ел тулу алдыннан Тукай яшәгән урында Сәгъди Сәлиховның үги әтисе усадьбасы торгызылган.

Йорт эчендә катнашучыларга мәңгегә үткән заман атмосферасы күрсәтеләчәк. Мондый хәл һәр килүчегә Кечкенә Апуш яшәгән башка гасырга чумарга ярдәм итәчәк. Кырлайдагы тормышны шагыйрь «балачакта бәйрәм "шигырендә кайгы белән искә ала:" балачакны искә төшереп, шагыйрь нинди күңелсезләнмәячәк? Ләкин безгә алар турында кайгы да татлы, алар безне шулкадәр ярата. Биредә мемориаль-көнкүреш шартлары тәкъдим ителгән: XIX гасыр ахыры һәм ххв гасыр башы татар халкының көнкүреш һәм хезмәт әйберләре. Тукайның үги әтисенә караган табак кыйммәтле экспонат булып тора, ул Сәгъди Салиховның кече абыйсына мирас итеп бирелгән.

Сагди йортына бару кысаларында, чарада катнашучылар әдәби-скульптура паркында, «ачык һава астында музей» да булачаклар, анда тематик экспозиция һәм Сагди абзый һәм кечкенә Апушның металл скульптуралары, шулай ук Тукай – су, Шүрәле һәм Былтыр әкиятләре геройлары урнаштырылган.

Билет алу